לשים את כל הביצים בסל אחד! מיקוד עסקי – תנאי להצלחה

לפזר או לא לפזר? זו השאלה

"צריך לפזר סיכונים" ,"לא לשים את כל הביצים בסל אחד"..
זה נכון אולי לניהול השקעות אבל בדרך כלל לא מתאים (לדעתי ) לעסק קטן ובינוני..
לעסק הקטן והבינוני יש משאבים מוגבלים: יכולות ניהול מוגבלות, זמן, כסף, כוח אדם.. התחרות היא בדרך כלל קשה והיתרון היחסי גדול במוצר או בשרות אחד לעומת המוצרים או השירותים האחרים. ההצלחה היא לא ברורה מאילו ודורשת מאמץ רב ולכן גם מיקוד !

מיקוד יכול להתקיים רק כאשר נגיד "לא" לכל האפשרויות האחרות ו"כן" לאופציה אחת. זאת אומרת שעסק צריך להחליט קודם כל במה הוא לא מתעסק וכך הוא בוחר במה הוא כן מתעסק

מיקוד הוא המפתח ליעילות כי ברגע שהורדתי את האפשרויות האחרות השתחררתי לטפל כמו שצריך באפשרות הטובה ביותר.
הבעיה של רובנו עם היא לא שאנחנו או המוח שלנו לא מסוגלים להתמקד בדבר מסויים- עובדה שכשאנחנו עם הגב לקיר-כשאין ברירה אנחנו מקבלים החלטה ומבצעים, העניין הוא ההתמודדות עם הסחות הדעת בדרך .
לקבל החלטה זה דבר קשה – הברירה הטבעית היא לא להתמודד עם הקושי הזה ולהיגרר לריבוי משימות..
נכון שמיקוד וויתור על מוצר או שירות מסוים או תחום פעילות מסוים מגדיל את התלות שלנו בבחירה שעשינו ואם חלילה ניפול שם אז אנחנו בבעיה, אבל הבחירה בלקדם כמה תחומים-שירותים- מוצרים יחד טומנת בחובה סיכון גדול יותר לדעתי ומניסיוני :הסיכוי שנוכל להצליח בכל הדברים ביחד הוא נמוך וכשלא הצלחנו העסק תקוע במקום ובמקרה הגרוע גם יתגלגל במורד החלקלק..

קשה ללקוחות לעשות את הבחירה הזו אבל זה עובד:
לסיטונאי בתחום ה DIY היה קשה לותר על מאות מקטים שהתנועה בהם הייתה נמוכה אבל כשהסכים לבסוף ראה שכשמתמקדים במוצרים העיקריים של העסק , אנשי המכירות מפוקסים, הפרסום ממוקד והמכירות ממוקדות וגדלות, הגדלנו את כח הקניה מהספק במוצרים מסוימים ,קיבלנו הנחות ושיפרנו רווחיות, הלוגיסטיקה יותר קלה..הכל פשוט יותר ורווחי יותר.
חברת הנדסה שזנחה את תחומי הפעילות האחרים שהביאו מכירות לא מבוטלות, התמקדה וייצרה התמחות ויתרונות יחסיים בתחום פעילות אחד והפכה לאוטוריטה ולשחקן משמעותי בתחום והרווחיות בהתאם..

להתמקד זו משימה לא פשוטה כי קשה לנו לוותר על חלקים מהעסק שלנו , מוצרים ושירותים שנקשרנו אליהם ואיתם לקוחות שהתרגלו לעבוד איתנו , אבל אם חפצי חיים אנחנו –ואנחנו חפצי חיים זו הדרך הנכונה..
צרו קשר ונמקד את העסק שלכם בדרך הנכונה


אתה נמצא במקום בו נמצאות מחשבותיך. ודא שמחשבותיך נמצאות במקום בו אתה רוצה להיות. – רבי נחמן מברסלב

איתי סלוין | ייעוץ וליווי עסקי

כלכלן, מנטור ומנהל עסקי, בעל ניסיון מצטבר של 20 שנה בניהול כלכלי, כספי ועסקי.

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם!

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות!